Střední zdravotnická škola a vyšší odborná škola zdravotnická Znojmo, příspěvková organizace,
Jana Palacha 956/8, 669 33 Znojmo

Střední zdravotnická škola
a vyšší odborná škola zdravotnická Znojmo, příspěvková organizace,

Jana Palacha 956/8, 669 33 Znojmo

Střední zdravotnická škola a vyšší odborná škola zdravotnická Znojmo,
příspěvková organizace
Jana Palacha 956/8, 669 33 Znojmo

Škola se zapojuje do projektů na národní i mezinárodní úrovni. Další projekty jsou rozpracované nebo dokonce i ve stádiu posuzování žádostí. Jsou zde uvedeny projekty realizované, ale i významné z již skočených.

Inovativní cesty ve vzdělávání na zdravotnické škole

Informace o zahájení projektu

Dne 1. února 2023 zahájila naše škola nový projekt v rámci operačního programu Jan Amos Komenský s názvem Inovativní cesty ve vzdělávání na zdravotnické škole, který má registrační číslo CZ.02.02.XX/00/22_003/0003324. 

Projekt je zaměřen na personální podporu (škola má nově školního psychologa), osobnostně sociální a profesní rozvoj pracovníků ve vzdělávání, inovativní vzdělávání žáků a studentů formou výuky a vzdělávání prostřednictvím netradičních vzdělávacích metod a strategií, spolupráci s rodiči žáků. Projekt bude probíhat ve škole a na území České republiky do 31. ledna 2026. Celkové náklady jsou plánovány ve výši 1.972.258,- Kč, z toho EU bude hradit 1.513.412,18 Kč a státní rozpočet 458.845,82 Kč.

Specifickými cíli jsou zvýšení kvality, inkluzivity a účinnosti systému vzdělávání a odborné přípravy, dále jejich relevantnosti pro trh práce, s cílem podpořit získávání klíčových kompetencí včetně podnikatelských a digitálních, prosazování rovného přístupu ke kvalitnímu a inkluzivnímu vzdělávání a odborné přípravě a jejich úspěšnému ukončení.  

Fairtradová škola - základní informace

Jsme fairtradová škola!

Naše škola podporuje tuto iniciativu již od roku 2014.

S cílem uvést tuto iniciativu do povědomí lidí byl projekt vytvořen. Fairtradové školy jsou součástí kampaně Fairtradová města – mezinárodní iniciativy označování míst, kde je podporován fair trade. Fair trade znamená „spravedlivý obchod“. Princip fair trade dává lidem ze zemí Afriky, Asie a latinské Ameriky možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Za svou kávu, kakao nebo banány dostávají spravedlivě zaplaceno, pěstují s ohledem na životní prostředí a jejich děti můžou chodit do školy. Osvěta v oblasti fair trade a podpora prodeje fairtradových produktů v daném místě je hlavním smyslem. Status Fairtradová škola mohou získat školy na všech úrovních vzdělávacího systému. Dávají jím najevo svou společenskou odpovědnost a zájem o globální rozvojové vzdělávání. I přesto, že vzhledem k mnoha dalším aktivitám naší školy především v první pomoci a ošetřovatelství, není mnoho času na plnění kritérií z této oblasti, snažíme se alespoň tuto kampaň podporovat a zviditelňovat. Především v předmětu biologie a ekologie hovoříme s žáky na tato témata a ti zpracovávají různé miniprojekty. Dále informujeme o kampani na nástěnkách a na svých „Dnech otevřených dveří“ mají naši návštěvníci možnost u nás ochutnat například FT kávu, čaj nebo sušenky. Odkazy: https://www.fairtrade.cz/, http://www.fairtradovamesta.cz/kde_jsou_fer

CAF - základní informace

esf eu oplzz CMYK

Realizace projektu

Naše škola se zapojila do projektu „Posilování institucionální kapacity a efektivnosti KrÚ JMK a jeho příspěvkových organizací“, reg. č. CZ.1.04/4.1.00/42.00002, který je spolufinancován z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost, konkrétně do klíčové aktivity č. 1 Prohloubení a zkvalitnění aplikace modelu CAF na KrÚ JMK a zavedení modelu CAF ve vybraných PO JMK v roli cílové skupiny této aktivity. Model CAF (Common Assesment Framework) je komplexní analytický nástroj pro posouzení výkonnosti organizací veřejného sektoru.

Ve škole byl sestaven tříčlenný projektový hodnotitelský tým CAF, který se účastnil jednotlivých školení a zároveň ve spolupráci s přiděleným konzultantem vypracoval Sebehodnotící zprávu a Akční plán zlepšování, který obsahuje 7 oblastí, v nichž proběhne během roku 2012 zlepšení. V závěru tohoto roku bude zpracována nová Sebehodnotící zpráva a nový akční plán. Projekt sice v roce 2013 skončí, avšak naše škola bude dál provádět vlastní hodnocení podle tohoto mezinárodního standardu zvláště za situace, kdy byla zrušena vyhláškou stanovená osnova zprávy o vlastních hodnocení školy.

V průběhu školního roku 2010/2011 se naší škole podařilo vstoupit do nového systému vlastního hodnocení školy – Modelu CAF CZ 2009. Jedná se o účast v projektu „Posilování institucionální kapacity a efektivnosti KrÚ JmK a jeho příspěvkových organizací“, který je spolufinancován ze zdrojů EU.
Model CAF je komplexní analytický nástroj pro posouzení výkonnosti veřejného sektoru.

Ukončení projektu hodnocení podle modelu CAF

V závěru měsíce ledna 2013 byl seminářem pořádaným Krajským úřadem Jihomoravského kraje pro týmy z příspěvkových organizací, které se zúčastnily projektu, v jehož rámci byl v organizacích uplatněn model CAF, uzavřen dvouletý projekt. Škola na podzim 2012 provedla nové hodnocení všech oblastí činnosti školy a aktualizovala akční plán na roky 2013 - 2014. Zapojení do projektu mělo pro školu velký význam, neboť se jednalo o komplexní analýzu všech stránek činnosti školy, která se dosud neprováděla. Přes administrativní a časovou náročnost projektu bude škola v používání modelu CAF pokračovat i v dalších letech.

Adopce na dálku - základní informace

Dlouhodobá spolupráce naší školy s Centrem zahraniční spolupráce Arcidiecézní charity Praha zahrnuje projekt Adopce na dálku. Jedná se o potřebnou pomoc dětem, jejichž rodiče nemají dostatek finančních prostředků na vzdělávání svých dětí. Naše škola je do uvedeného projektu dlouhodobě zapojena. Částka pravidelně odesílané sbírky činí 5000 Kč. Na celkové částce se podílejí žáci, studenti i zaměstnanci naší školy.

Naše adoptovaná dívka se jmenuje Shruthi a narodila se 24. 8. 2001. Žije ve státě Indie a nyní navštěvuje školu v Miyaru. Ve škole se jí líbí, je kamarádská, ráda zpívá a tančí, v budoucnu se chce stát zdravotní sestrou.

Její rodinu tvoří rodiče a tři sourozenci. Rodina je velmi chudá a její rodinný rozpočet stěží pokryje základní potřeby pro život. Všem, kteří dobrovolně přispívají, náleží poděkování za ochotu a solidaritu pomoci druhým. Investice do vzdělávání je investicí, která může přinést očekávané výsledky budoucím generacím. Děkujeme všem za příspěvek a za ochotu pomáhat tam, kde je to třeba.

Podkategorie

Jsme fairtradová škola!

Fair trade znamená „spravedlivý obchod“. Princip fair trade dává lidem ze zemí Afriky, Asie a latinské Ameriky možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Za svou kávu, kakao nebo banány dostávají spravedlivě zaplaceno, pěstují s ohledem na životní prostředí a jejich děti můžou chodit do školy.

Naše škola podporuje tuto iniciativu již od roku 2014.

S cílem uvést tuto iniciativu do povědomí lidí byl vytvořen projekt tzv. fairtradové školy, který je součástí kampaně fairtradová města – mezinárodní iniciativy označování míst, kde je podporován fair trade. Osvěta v oblasti fair trade a podpora prodeje fairtradových produktů v daném místě je hlavním smyslem. Status "fairtradová škola" mohou získat školy na všech úrovních vzdělávacího systému. Dávají tím najevo svou společenskou odpovědnost a zájem o globální rozvojové vzdělávání. I přesto, že vzhledem k mnoha dalším aktivitám naší školy především z oblasti první pomoci a oblasti ošetřovatelství, není mnoho času na plnění kritérií z této oblasti, snažíme se alespoň tuto kampaň podporovat a zviditelňovat. Především v předmětu biologie a ekologie hovoříme s žáky na tato témata a oni zpracovávají různé menší projekty. Dále informujeme o kampani na nástěnkách a při dnech otevřených dveří mají naši návštěvníci možnost u nás ochutnat například FT kávu, čaj nebo sušenky. Více informací lze nalézt zde: https://www.fairtrade.cz/, http://www.fairtradovamesta.cz/kde_jsou_fer

Naše škola je do školního recyklačního programu Recyklohraní zapojena již od roku 2008.

Cílem projektu je zvýšit povědomí o třídění odpadů u mladé generace a také zajistit recyklaci drobných vysloužilých elektrozařízení a baterií v co nejvyšší míře.

Program pořádají neziskové společnosti ASEKOL, ECOBAT a EKO-KOM, které zajišťují sběr a recyklaci vysloužilých elektrozařízení, baterií a obalů.

V rámci projektu Recyklohraní byla naše škola vybavena sběrnou nádobou na použité baterie a v nejbližší době i nádobou na drobné elektrozařízení. Sběrné nádoby poskytnuté společnostmi ASEKOL a ECOBAT budou umístěny v budově školy.

Každý žák a student může do školy nosit nepotřebné drobné elektrospotřebiče (například starý mobil, kalkulačku, telefon, elektrohračku, drobné počítačové vybavení, discman nebo MP3 přehrávač) a baterie.

Za nasbírané vysloužilé baterie a drobná elektrozařízení a splněné úkoly získává naše škola body, za něž můžeme pořídit různé učební pomůcky, hry i vybavení pro volný čas. https://www.recyklohrani.cz/cs/

MRKEV (Metodika a realizace komplexní ekologické výchovy) je dlouhodobý celostátní program, který realizuje síť středisek ekologické výchovy Pavučina od roku 2001, a v současné době je do tohoto programu zapojeno přes 700 základních a středních škol ze všech krajů ČR.

Naše škola je od roku 2014 členem sítě škol se zájem o ekologickou výchovu se zkratkou M.R.K.E.V.

Členství v síti MRKEV je otevřeno všem školám i školským zařízením se zájmem o environmentální (ekologickou) výchovu, DDM, SVČ, NNO i ostatním subjektům, avšak rozesílané materiály se nejvíce specializují na základní a střední školy.

Cílem je rozvíjet a podporovat regionální sítě škol, pedagogů a dalších organizací zabývajících se EVVO, a to zejména poskytováním metodické a informační podpory a zprostředkováním vzájemné výměny zkušeností.

Služby poskytované zařízením zapojeným v programu v roce 2021 zahrnují především pravidelné rozesílky metodických a informačních materiálů včetně časopisu Bedrník. Materiály jsou zapojeným zařízením distribuovány prostřednictvím krajských koordinátorů programu, kterými jsou členské organizace Pavučiny.

Pedagogickým pracovníkům ze škol v programu MRKEV se také snaží zprostředkovávat vzájemnou výměnu zkušeností a podporovat jejich spolupráci, a to prostřednictvím regionálních setkání.

Odkaz: http://www.pavucina-sev.cz/rubrika/70-PROGRAMY-MRKEV/index.htm

npologo1

npologo2

npologo3